button_wroc.png

Ważny antyoksydant - smocza krew

 

Smocza Krew

Smocza krew (Sangre de Drago) to aktywna substancja antyoksydacyjna, stosowana do ochrony, pielęgnacji i regeneracji uszkodzonej skóry. Sangre de Drago pozyskiwana jest z kory drzewa Croton lechleri. Występuje ono w regionach Amazonii, w Ameryce Południowej. Drzewo to, po nacięciu kory, wydziela ciemnoczerwony, żywiczny – przypominający krew – sok.

 


Lecznicze właściwości smoczej krwi są bardzo dobrze znane i wykorzystywane przez miejscowe plemiona, zamieszkujące tereny amazońskich lasów deszczowych. W Europie pierwsza wzmianka o tej substancji datowana jest na rok 1600. Opisał ją hiszpański podróżnik Bernabé Cobo w trakcie jednej ze swoich podróży. Zaobserwował on, że tubylcy – w przypadku zranienia – nakładają na uszkodzoną skórę smoczą krew. Po nałożeniu na skórę, zatrzymuje krwawienie, chroni ranę i stymuluje jej szybsze gojenie.

 


Sangre de Drago to substancja bardzo bogata w składniki aktywne – zawiera ponad 40 różnych cząsteczek, między innymi: taspinę, polifenole i flawonoidy, diterpeny, a także lignany. Taspina, o działaniu przeciwzapalnym, wspomaga gojenie ran i mikrourazów, poprzez aktywowanie fibroblastów (komórki skóry właściwej, odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego), w celu szybkiej regeneracji naskórka. W medycynie preparaty zawierające taspinę stosowane są w leczeniu chorób grzybiczych i zakażeń wirusem opryszczki. Polifenole i flawonoidy to silne antyoksydanty o działaniu ochronnym. Usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia organizmu oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne. Diterpeny mają działanie antybakteryjne, a lignany neutralizują wolne rodniki i mają wpływ na regulację gospodarki hormonalnej. Smocza krew znajduje również zastosowanie w preparatach odmładzających skórę.

 


Badania dot. smoczej krwi, opublikowane w „Nutrition Journal” w USA – przeprowadzone przez amerykańskie, szwedzkie i japońskie uniwersytety – ukazują zadziwiające wyniki. Dowodzą, że smocza krew jest 2000 razy większym antyoksydantem niż inne występujące w naturze. Dzięki tej właściwości Sangre de Drago zwiększa możliwość skóry do regeneracji, poprzez stymulację syntezy włókien elastynowych, a także przyczynia się do naprawy skóry właściwej, poprzez tworzenie wypełniaczy kolagenowych. Efektem tych procesów jest wyraźnie gładsza, jędrniejsza i pozbawiona zmarszczek skóra. Preparaty z zawartością smoczej krwi mogą być dedykowane dla skóry dojrzałej, z widocznymi zmarszczkami i zniszczonej nadmierną dawką promieniowania UV.

Copyright by Clarena © 2019. All rights reserved.