button_wroc.png

Wiecznie zielone drzewo

Wieczne zielone drzewo

Miodla indyjska, Azadirachta indica, zwana też melią indyjską czy Neem, to wiecznie zielone drzewo, którego ojczyzną jest subkontynent indyjski. Związana jest z tradycją hinduską od tysięcy lat, w ajurwedzie uważana za lek na wszystkie dolegliwości, ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwbólowe, obniżające gorączkę, antyhistaminowe, moczopędne, rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwmalaryczne, przeciwwrzodowe i przeciwarytmiczne. 

 

Właściwie cała roślina ma właściwości lecznicze, jednak jednym z najważniejszych surowców są jej nasiona, z których pozyskuje się gęsty olej o intensywnym, charakterystycznym zapachu. Olej neem jest cenionym nośnikiem wielu substancji odżywczych. Charakteryzuje się między innymi wyjątkowo wysokim poziomem antyoksydantów, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu, pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, w tym również promieniowaniem ultrafioletowym. Stanowi także istotne źródło witaminy E oraz karotenoidów, charakteryzujących się właściwościami przeciwutleniającymi. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim: oleinowy, a także linolowy i gamma-linolenowy oraz kwasy nasycone: mirystynowy, palmitynowy i stearynowy.


Olej z miodli indyjskiej nie jest komedogenny, czyli nie zapycha porów. Z łatwością wchłania się w skórę, nie pozostawiając na jej powierzchni tłustej warstwy. Wspomaga gojenie i reguluje prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz złuszczanie naskórka. Połączenie z działaniem przeciwbakteryjnym sprawia, że jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z cerą tłustą i trądzikową. Równie dobrze sprawdzi się u osób z cerą dojrzałą, przesuszoną i podrażnioną, gdyż olej Neem skutecznie chroni komórki skóry, nawilża warstwę rogową naskórka oraz zapobiega utracie wilgoci, przywracając skórze elastyczność i prawidłową funkcję barierową. Dzięki niemu skóra jest odpowiednio nawilżona, odżywiona, elastyczna i wygładzona.

Copyright by Clarena © 2019. All rights reserved.